HABERLER

Haberler

Bakan Yardımcısı Tunç; “Konya’nın üretim değerini artıracağız”

Bakan Yardımcısı Tunç; “Konya’nın üretim değerini artıracağız”

 

1.Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Ali Tunç Konya’nın önümüzdeki yıllarda önemli merkez olacağını ve Konya’nın üretim değerini arttırılacağını söyledi.

 

A+A-

Gerçekleştirilen zirveye Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Ali Tunç, TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret OdasınSelçuk Öztürk, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Belediye Başkanları, Üniversite Rektörleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. 
ASKON Konya İl Başkanı Yakup Yıldırım yaptığı açılış konuşmasında programı düzenlerken tarımın 4 bir tarafını bir araya getirdiklerini söyledi. Yıldırım, “Devlet Özel sektör, Sivil Toplum Kuruluşları ve üniversiteleri bir arada tutan bir yapıda bu programı gerçekleştiriyoruz. Milli tohumculuk çok stratejik bir alana sahiptir. Kamu özel sektör olarak çalışmalar daha da fazlalaştırmalıdır. Hepimizin bildiği gibi Anadolu'da neolitik çağın ilk ve en önemli arkeolojik buluntularından biri kabul edilen Çatalhöyük, tarımında ilk yapıldığı yerlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Çatalhöyük şehrimiz ve ülkemiz adına, tarihten gelen kültürel mirasımızdır. Bu mirasımızı Dünya’ya tanıtmak ve gelecek nesillere ulaştırmak için elimizden gelenin en iyisini şehir insanı olarak yapmaya mecburuz. Umarız zirvemizin ismini Çatalhöyük olarak adlandırarak bir farkındalık oluşturmayı başarabiliriz” dedi.
Çumra Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Abagöz, Çatalhöyük’ün Anadolu’da ilk kentleştme faaliyetlerine imkan sağladığını ifade etti. Abagöz, “Tarım, sanat ve mimarı anlayışı Çatalhöyük’ü dünyanın en önemli yerlerinden biri haline getirmiştir. İlgi çeken bir bölgeye sahibiz. Tarımsal verimliliğe ilk sırada yer alan Konya Çatalhöyük’ün katkıları vardır. Çumra ülke tarımında önemli bir rol oynamaktadır. Torku markası adından söz ettirmektedir. Pancarın en kalitesi Çumra’da yetiştiriliyor. Sulanabilir alan bakımından ilk sırada yer alıyoruz. Tohum bağımlılığını azaltmamız gerekiyor. Tohumumuza sahip çıkmamız gerekiyor. Önlemlerimizi bugünden almalıyız. Kırsal kalkınmaya destek vermek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Yıldız, “Türkiye’de öncü bir birliğiz”
DSYB Konya Başkanı Edip Yıldız, tarım ve hayvancılığım ülke için önemli bir alana sahip olduğunu ifade etti. Yıldız, “Hayvansal üretimin modernizasyonu ve üretim dalının her alında bulunan insanlara destek veriliyor. Kayıt tutma, küpeleme, 80 bin suni tohumlama, ayak bakımı faaliyetlerimiz var. 22 süt toplama merkezimizde günlük 850 ton süt satışı yapıyoruz. Süt analiz laboratuvarını faaliyete geçirdik. Günlük 70 ton işleyen süt işleme tesisimiz çalışıyoruz. Yeni projelerimiz olacak. Türkiye’de öncü ve lider bir birliğiz. Tarımsal üretimide yapısal sorunlar çözülmeli. Planlama, satış, örgütleme sorunları bir an önce çözülmelidir. Hayvan Islahı Kanunu hayati öneme sahiptir ve çıkartılmalıdır. Bizler üstlendiğimiz rolün farkında ve bilincindeyiz” ifadelerini kullandı. 
Aydın, “Konya, Türkiye tarımının lokomotifidir”
ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın tarımı tarımın başkenti Konya’da konuşmanın oldukça önemli ve değerli olduğunu ifade etti. Aydın, “Çatalhöyük medeniyet ve ziraatin temellerini oluşturulması oldukça önemlidir. Konya, Türkiye tarımının lokomotifidir. Ülkemiz artan yenilikleriyle tarımda önemli adımlar atılmıştır. Çok çeşitli alanlarda yoğun çalışmalar yapmalıyız. Bakanlığımız çok önemli destekleri var. Tarım, sayısız katkılar sağlayan bir sektördür. En titizlikle çalışılması gereken sektördür. Artan nüfus gıda talebini yukarıya çıkartacaktır. Teknoloji tarımın devamlılığını sağlayacaktır. Ülkemizin potansiyeline güvenmeliyiz. Tatım konusunda uçtan uca yerlileşmemiz ve gerekli tedbirlileri almamız gerekiyor” açıklamalarını yaptı. 
Öztürk, “İhracatımızı yüzde 20 arttıracağız”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk şehir ve ülke açısından oldukça önemli bir programa ev sahipliği yapıldığını ifade etti. Öztürk, “Milli tarım vurgusu oldukça anlamlıdır. Tarım, Savunma Sanayisi ile eş değer öneme sahip bir sektördür. Konya havzasının su ihtiyacı vardır. Çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Çalışmalarının hızlanması ülke ve Konya açısındam oldukça önemlidir. Konya’da sanayileşmenin temeli tarım ile yapılmıştır. Türkiye ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte ihracat yapabilmek hayati öneme sahip. 2019 yılında ihracatımızı yüzde 20 arttıracağız. Konya tarım konusunda itici güç olma yolunda ilerlemektedir” şeklinde konuştu. 
Toprak, “Konya ezelden beri bir başkenttir”
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak programa ev sahipliği yapan ASKON’a teşekkürlerini ileterek konuşmalarına başladı. Toprak, “Konya, Türkiye’de değil Dünya’da önemli bir yere sahiptir. Dünya hızlı bir değişim yaşıyor. Kaynaklar sınırlıdır. Çok ciddi bir çalışma ile gıda konusunda çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. İnsan beslenemediği zaman hayat bitiyor. Dışa bağımlılık her zaman sıkıntı bir durumdur. Atılım yapmamızı gereken bir konu. Konya sanayide çok önemli atılımlar gerçekleşsede tarımdaki önemini halen taşımaktadır. 20 üründe birinci 34 üründe ilk üçteyiz. Bunlar rastlantı değildir. Suyun her zerresinden nasıl yaralanırız bunun peşindeyiz. Tohumlar üzerinde çok ciddi deneyler yapıyor ve sonuçlar alıyoruz. Konya tarımını teknoloji ile birlikte şehir olarak ileriye taşımak için çalışıyoruz. Su ile ilgili çok ciddi yatırımlar yapıldı ancak bunlar maalesef yeterli değil. Yeni tüneller ve yeni su kaynakları üretmemiz ve havzaya getirmemiz gerekiyor. Konya ezelden beri bir başkenttir. Çatalhöyük’e baktığımız zaman bunu görebiliyoruz. ” açıklamalarını yaptı.