HABERLER

Haberler

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın; ‘’YENİ YILDAN BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK’’

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın;

’YENİ YILDAN BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK’’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, 2018 yılını değerlendirerek, 2019 yılına ilişkin görüşlerini açıkladı.

2018 yılında içinde bulunduğumuz coğrafya ve bölgemizde yaşanan sıcak gelişmelerin etkisinin yanı sıra, küresel bağlamda ekonomik savaşların tesirlerini büyü oranlarda gördük. Ha keza ülkemizin bölgesinde yürüttüğü bağımsız politikalar nedeni ile bir dizi ekonomik saldırılara da maruz kaldık. Döviz üzerinden yapılan saldırılar ve kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomimizi hedef alan açıklamaları bu ekonomik saldırılara örnek teşkil edilebilir. Ne var ki, ülke ekonomimiz sağlam temellere dayanmaktadır. Hükümetimiz bu saldırılara karşı almış olduğu tedbirler sayesinde yerinde müdahalelerde bulunarak piyasalarda tekrar güven ortamını sağladı. Bizler yolumuza bakmaya devam edeceğiz. Bağımsız politikalarımızla güçlü bir Türkiye’yi oluşturmaya devam edeceğiz. Dünya’nın en büyük ekonomi sıralamasında ilk ona girmeyi başaracağız. ASKON olarak bu bağlamda özellikle katmadeğeri yüksek, ülke ekonomimize katkı sağlayacak sektörler üzerinde faaliyetlerde bulunduk. Kayseri Kültepe Ekonomi Zirvesi ile yerli ve milli teknolojimizi masaya yatırdık. Beraberinde e-İhracat zirvemiz ile uluslararası pazarlarda ürünlerimizi nasıl sergileyebileceğimizi konuştuk. Bu bağlamda Türkiye’nin yerli Alibabası olarak nitelendirilebilecek Turkish Business Platform adlı e-ihracat sitemizi devreye sokarak üyelerimizin uluslararası piyasaya açılımını sağladık. Bu proje ile birlikte 500 milyar dolarlık ihracat hedefine bir nebze olsun katkıda bulunmayı amaçladık. ASKON Üyelerinin karşılıklı ticaretini geliştirmek üzere ASİA adlı sosyal iş ağı projesini hayata geçirdik. Ve yine akıllı teknolojiler üzerine smart future expo zirve ve sergimizi gerçekleştirdik. Bütün bunları yapmamızın amacı ülke ekonomimize katkıda bulunmaktı. Çok şükür programların geri dönüşlerinden çok büyük memnuniyetler aldık.

 

2019 yılında ASKON olarak bizi yoğun bir tempo bekliyor. Mevcut iş akışımız ve programlarımızın dışında Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlemiş olduğu 2023, 2050, 2071 hedeflerine kitlendik. Bu bağlamda bu vizyonun idraki ile çalışmalarımızı yürüteceğiz. Dünya Devleti Türkiye hedefiyle, yüksek teknolojili üretim, istihdama katkı, ihracatta artışa öncelik vereceğiz. Üyelerimiz vasıtasıyla Türkiye ekonomisine sınıf atlatmak, ekonomiyi orta gelir tuzağından çıkartmak ve Türkiye’nin dünyanın ilk on ekonomisi arasında olmasını sağlamak için topyekûn çalışacağız. Bu bağlamda ilk 180 günlük ve ikinci 180 günlük eylem planlarımızı hazırladık. İlk 180 günlük eylem planımız içerisinde İstanbul ve Ankara olmak üzere ASKON Bürokrasi üslerini hayata geçireceğiz. Dünya’nın önemli ticaret merkezlerinden olan üç noktada ASKON İhracat üslerini hayata geçireceğiz. İkinci 180 günde diğer 3 noktada olmak üzere bu ticaret üslerinin sayısını altıya çıkartacağız. ASKON olarak önemsediğimiz konulardan biri de akademisyenler ile birlikte ortaya koyacağımız Türkiye’deki ve Dünya’daki ekonomik gelişmelere yer vereceğimiz günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlarımız olacak. Bu raporlar sayesinde yatırımcıları doğru noktalara yönlendirmeyi planlamaktayız.

Türkiye son on yılda hem genelde hem kadınlar özelinde eğitim düzeyinde bir yükselme trendinde. Genç bir nüfusa sahibiz. Bu artımızı güçlü bir şekilde kullanarak uzun vadede planlamalar yapmak istiyoruz. Yine bu bağlamda Beyin Göçü konusuna ayrı bir önem vereceğiz. Ülke olarak potansiyelimizin farkındayız ve bu potansiyeli ortaya çıkartabilecek enerjiye de sahibiz.

Nüfusumuzun yaklaşık %13’lük kısmı bir derneğe üye gözükmektedir. Gönüllülükte Dünya genelinde 132. Sırada yer alıyoruz. Bu çok düşük bir rakam. Biz insanlarımıza gönüllük bilincinin önemini anlatacağız. Bunu da her ilde bir ASKON mottosuyla ortaya koyacağız. Ülkemiz için ben de varım diyebilen herkese kapımız açık.

Evet 2018 yılında bir durağanlık yaşadık doğrudur. Ne var ki, biz potansiyeli çok yüksek, enerjisi son derece güçlü bir ülkeyiz. 2019 yılında bu potansiyelimizi ve gücümüzü ortaya koyacağımızdan hiç şüphemiz yok. Yeni yıldan itibaren dengeleme sürecinin artılara geçeceğine inanıyoruz. İhracatı yükselmiş, cari açık dengesi makul seviyelere çekilmiş, enflasyonu tek hanelere doğru düşmeye başlamış, istihdamı artmış bir Türkiye bizi bekliyor. ASKON olarak da bu konuda elimizden gelenin fazlasını yapacağımızın bilinmesini isteriz.