HABERLER

Haberler

ASKON 10 Divan Toplantısı, Konya’da gerçeklesti.

Anadolu’nun aslanları kadim şehirde buluştu.

ASKON 10 Divan Toplantısı, Konya’da gerçekleşti. Türkiye ve çeşitli ülkelerden gelen ASKON yöneticilerinin buluştuğu toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin büyümede özellikle 2017 yılının 3. çeyreğinde rekorlar kırdığını, bundan sonraki süreçte de rekorlar kırmaya devam edeceğini söyledi

Konya’da Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Merkez 10. Divan Toplantısı, Konya Şubesi’nin ev sahipliği ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımı ile gerçekleşti. Bayır Diamond Hotel’de gerçekleşen toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekilleri Ziya Altunyıldız, Halil Etyemez, Muhammet Uğur Kaleli, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, oda başkanları, ASKON Yönetim Kurulu Üyeleri, şube başkanları ve divan üyeleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, kadim şehir Konya’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek "16 Eylül 2017 tarihinde ASKON’umuz 10’uncu Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel kurul ile birlikte ASKON’numuza hak ettiği noktaya taşıma adına yola koyulduk. Bu şekilde genel merkez yapılanmamızı tamamladık ve büyük diriliş temamıza uygun olarak neler yapabileceğimizi tartıştık. Bugün burada olma nedenlerimizden biri de bu konuları sizlerle de istişare etmek, devamlı büyüyen bir Türkiye ve ASKON için neler yapabileceğimiz hususunu karşılıklı konuşmaktır. Rabbimiz çıktığımız bu yolda bizlere güç versin kuvvet versin işimizi kolay ve bereketli kılsın. Konya ilimiz ülkemiz ekonomisi açısından çok stratejik yere sahiptir. Marmara Bölgesi ile yarışabilecek bir potansiyele sahip" şeklinde konuştu.

Bakan Lütfi Elvan, Türkiye’nin büyümede özellikle 2017 yılının 3. çeyreğinde rekorlar kırdığını, bundan sonraki süreçte de rekorlar kırmaya devam edeceğini söyledi.
2018 YILINDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ
2017’deki büyümenin 2018’de de devam edeceğini söyleyen Bakan Elvan, "İnşallah 2018 yılında bir yandan ihracatta artış diğer taraftan yatırımlarımızdaki artış bir bütün olarak üretimimizdeki artışla büyümeye güçlenmeye devam edeceğiz. Küresel değer zincirinden daha fazla pay almamız gerekiyor. Daha fazla katma değeri yüksek ürünler üretmemiz gerekiyor. İşte hükümet olarak biz de hem orta vadeli programımızda hem de 2018 yılına yönelik çok ciddi tedbirler aldık. Burada arzu ettiğimiz şey şudur; birincisi büyümenin bundan sonrada sürdürülebilir olması. İkincisi rekabet gücümüzün daha da arttırılması. Üçüncüsü büyümenin kapsayıcı olması ve toplumun her kesimine dokunacak bir yapısını olması. Dördüncüsü mutlaka verimliliği esas alan bir yaklaşım içinde büyümemizi sürdürmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.
TASARIM VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZLERİ KURACAĞIZ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Hükümet olarak organize sanayi bölgelerinde tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri kuracağız. Tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri sizlere danışmanlık yapacak, eğitim faaliyetlerinde bulunacak ve tesislerinizin dijital dönüşümünü sağlayacak mekanizmayı ortaya koyacaklar. Bu nedenle sanayi bakanlığımızla çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürütüyoruz" ifadelerini belirtti.
Ar-Ge alt yapısının önemine vurgu yapan Bakan Elvan, "İthalata olan bağımsızlığımızı aşağı çekici bir takım tedbirler aldık ve bundan sonraki süreçte almaya devam edeceğiz. Nedir bunlar; petrokimya, savunma sanayi, yazılım ve tıbbi ilaçlar, araç ve gereçler enerji ekipmanları, raylı sistemler. Bütününe baktığımızda bizim bu alanlarda ithalatımızın yüksek olduğunu görüyo

Özellikle aramalı ihtiyacını biz Türkiye’de gerçekleştirmek zorundayız. Onun için 2018 yılı ile birlikte bu alanlara yoğunlaşacağız. Her bir işletmemizin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alt yapısının olması gerekiyor. Bakanlık olarak son 10 yılda Ar-Ge çalışmalarına 6 milyar üzerinde destek sağladık. Savunma sanayimizin yüzde 20’sini yerli üretimden sağlıyorduk. Bugün yüzde 60’a ulaştık. İnsansız hava aracımız, Altay tankımız, Atak helikopterimiz, modern piyade tüfeğimiz. Bu alanda önemli gelişmeler sağladık. Diğer taraftan sağlıkta önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Plazma kan ürünlerinin yerli üretimi konusunda da çok somut adımlar attık. Plazma kan üretiminde, kan ürünlerinde de önümüzdeki yıllarda artık kendi milli ürünümüzü elde etmiş olacağız" şeklinde konuştu.
Bakan Elvan, Konya ihracat potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu kaydederek, "1.5 milyar dolar ihracatı olan bir ilimiz. Konya’nın kilogram başına düşen ihracat oranı yüksek. Çünkü Konya makine teçhizat ihracatı yapıyor. Makine ihracatında kilogram başına düşen fiyat 8-10 dolar" şeklinde konuştu.
TEK ELDEN İZİN VE RUHSAT İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİREN MEKANİZMAYI OLUŞTURACAĞIZ
İş ve yatırım yapmayı kolaylaştırmaya devam edeceklerini anlatan Elvan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Özellikle gençlerin yarı zamanlı çalışmasını kolaylaştıran mekanizma getireceğiz. Anında işe başlayacakları saat bazlı çalışma ortamı getireceğiz. Üniversite öğrencilerimizin, yarı zamanlı veya haftanın belirli günü çalışmak isteyen gençlerin önünü açacak, bürokratik işlemleri azaltacak düzenlemeyi yapacağız. Yerel düzeyde faaliyet gösteren Yatırım Destek Ofislerine yeni misyon vereceğiz. Herhangi bir yatırımcımız bir ilde yatırım yapmak istediği zaman izin ve ruhsat işlemlerini yapmak için kurum kurum dolaşmayacak. Yatırım Destek Ofisimize gidecek, ilgili arkadaşlar onlar adına tüm kurumlara orada başvuracak. Tek elden izin ve ruhsat işlemlerini gerçekleştiren mekanizmayı oluşturacağız."
Bakan Elvan, 2018’de daha çok çalışılması gerektiğini belirterek, "Bizim yapamayacağız hiçbir iş yoktur. Yeter ki biz inanalım, hedefimizi ortaya koyalım. Bu hedef Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya kondu, 2023 hedefleri. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefi.Her birimiz, sanayi ticaret odalarımız bu hedefe odaklanmış durumda. 2018 yılında daha çok yatırım yapacağız, daha çok üretim yapacağız, daha çok ihracat yapacağız. Bun gerçekleştirecek olan sizlersiniz, destek olacak olan bizleriz, önünüzü açacak olan yine bizleriz. Bu konuda biz elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Ama sizinle birlikte çalışacağız" dedi.
3 gün süren divan toplantısında 2018 yılında ülke ekonomisini geliştirme adına yapılacak projelere yönelik kararlar alındı. Yaklaşık 250 ASKON mensubunun katıldığı toplantıda ev sahipliğinden ötürü Konya Şubesi’ne teşekkür edildi.

ASKON BASIN MÜŞAVİRLİĞİ